Dĺžka florbalovej hokejky:
Pre správnu, presnú a účelnú hru je dĺžka florbalovej palice úplne zásadná. Pre hru je dôležité, aby čepeľ a palica bola pri hre v správnom uhle voči podlahe. Aby mohol hráč hokejku dobre a bezpečne ovládať musí držať hokejku v hornej časti na palice. Príliš krátka alebo dlhá palica neumožňuje hráčovi správne vedenie lopty, presnú a ostrú streľbu a je pre hráčov aj namáhavá.
V tabuľke je uvedená odporúčaná dĺžka hokejky zodpovedajúcej výške postavy hráča:
Zahnutie čepele:
Iba najlacnejšie florbalové hokejky sú osadené univerzálnymi čepeľami, ktoré sú bez prednastaveného zahnutia. Existuje jednoduchá pomôcka pre rozpoznanie pravej a ľavej čepele (florbalovej hokejky). Vždy je určujúce, ktorou rukou hráč drží palicu dole. Ak je to pravá ruka, jedná sa o pravú čepeľ (florbalovú hokejku). Za istých podmienok sa čepele (rovné i predzahnuté) dajú individuálne tvarovať. Najčastejšie je to možné po ohriatí čepele vo vode na teplotu max. 90 ° C, následnom prihnutiu a vychladnutiu čepele v požadovanom tvare. Tu sa držte rád a pokynov výrobcu. Niektoré čepele majú na konci výrazné prihnutie a vytvarovanie v tvare misky pre lepšie vedenie a kontrolu lopty. Čepele sa líšia svojím tvarom, dĺžkou, váhou, umiestnením ťažiska, veľkosťou, tvrdosťou atď.. Preto je dôležité si individuálne overiť vhodnosť danej čepele pre daný štýl hry.
Tvrdosť palice:
Tvrdosť žrde je číslo, ktoré uvádza, o koľko milimetrov sa daná žrď prehne za presne stanovených podmienok (vzdialenosť a umiestnenie podpier, zaťaženie). Väčšie číslo znamená väčší ohyb a teda mäkšie žrď a naopak. Obvyklé rozmedzie je 24 až 35. Pri hre a predovšetkým pri streľbe musí dochádzať k priehybu palice a následnému narovnaniu, čo napomáha zvýšeniu rýchlosti vystrelenej loptičky. Pre správnu voľbu tvrdosti je dôležitá technika hry a streľby, fyzické a technické predpoklady a schopnosti hráčov. Nie je pravdou, že tvrdšou palicou sa dosiahne lepší výsledok!
Certifikácia:
Každý hráč, ktorý chce hrať súťaže organizovanej podľa pravidiel Slovenskej Florbalovej Únie, musí mať hokejku označenú ochrannú známku vydanú IFF na základe certifikačného protokolu. Florbalová hokejka s certifikátom prešla náročným procesom testovania. Certifikát deklaruje, že daný typ hokejky je bezpečný a vyhovuje všetkým florbalovým pravidlám. Certifikát sa nachádza na palici tesne nad čepeľou.
Omotávka:
Omotávky sa líšia materiálom, prelismy na povrchu, mäkkosťou, schopnosťou absorbovať vlhkosť a pot, priľnavosťou atď. Niektoré florbalové palice majú elipsovitý prierez v hornej časti (pre horné uchytenie), alebo po celej dĺžke omotávky pre lepšie vnímanie orientáciu čepele na palici. Opotrebenie omotávky záleží na technike hry, materiálu omotávky, zloženie potu hráča a ďalších parametroch.
Ďalšie informácie:
Vhodnosť florbalovej palice je silne individuálna záležitosť každého hráča. Nemožno jednoznačne špecifikovať vhodnosť či nevhodnosť daného typu palice pre daného hráča. Všeobecne možno odporučiť skôr lacnejšie palice pre menej skúsených hráčov a drahšie palice pre skúsených florbalistov a florbalistky. Na florbalovej hokejke je možné meniť čepele, palice, omotávky - podľa individuálnych potrieb hráča, alebo pri poškodení jednotlivéj časti florbalovej hokejky. Palice sú väčšinou rovné a kónusové, a zužujú smerom k čepeli. Môžu byť aj zahnuté a mať aj iný ako kruhový prierez. Florbalová hokejka je pri hre extrémne namáhaný výrobok, za istých okolností môže (musí, má právo) prasknúť. Tento výrobok je s ohľadom na bezpečnosť pri hre konštruovaný tak, aby pri prekročení hranice namáhania došlo k prasknutiu palice.