V súčasnej dobe sa kolieska do in-line korčúľ vyrábajú z liateho polyuretánu - to je mäkký plast. Postup je v skratke taký, do foriem, ktoré sú určené presne tento účel sa nalieva plast, ktorý tuhne presne do požadovaného tvaru. Táto technológia zabezpečuje vysokú kvalitu a komfort počas jazdy. Kolieska majú výborné jazdné vlastnosti, optimálnu tvrdosť a skvele absorbujú nerovnosti.
Pri výbere koliesok je potrebné dbať na dva hlavné parametre, tými sú: rozmery a tvrdosť.
ROZMERY KOLIESKA
Rozmery koliesok sú udávané v milimetroch (mm). Napríklad sa môžete stretnúť s rozmerom 82/20. Čo to znamená ..? Prvé číslo (vždy ten väčší rozmer) udáva priemer kolieska a ten druhý (menší) nám prezradí jeho šírku. Naše koliesko má teda priemer 82 mm a šírku 20 mm.
Všeobecne platí, že čím máme väčšie kolieska, tým rýchlejšiu jazdu môžeme očakávať. Menšie kolieska sú naopak pomalšie, ale ďaleko lepšie ovládateľné. Veľkosť koliesok teda vyberáme s ohľadom na skúsenosti a zručnosti korčuliarov.
Pri výbere koliesok odporúčame:
- Začiatočníkom 76 - 80 mm
- Pokročilým 80 - 84 mm
- Skúsení korčuliari 90 mm a viac
TVRDOSŤ KOLIESKA
Táto vlastnosť je označovaná číselným údajom na s písmenkom A na konci. Napríklad 85A ... Aké sú vlastne rozdiely medzi "tvrdými a mäkkými" kolieskami?
Tvrdé kolieska sú rýchlejšie, sú ale nepohodlné na menej kvalitnom povrchu - horšie absorbujú nerovnosti. Menej sa opotrebúvajú.
Mäkké kolieska sú pomalšie, ale na menej kvalitnom povrchu pohodlnejšie. Musíte ale počítať s rýchlejším opotrebovaním.
Ako s výberom koliesok podľa tvrdosti?
Mäkšie kolieska 78A - 82A sú vhodné pre začínajúcich a mierne pokročilých korčuliarov.
Tvrdšie kolieska 82A a viac sú vhodné od mierne pokročilých korčuliarov až po profesionálov.
Kolieska môžeme podľa potreby prehadzovať tak, aby sa opotrebovali rovnomerne zo všetkých strán. Predĺžime tak ich životnosť.
Postupujeme podľa nasledujúcej schémy: